Czym kierować się przy wyborze taśmy LED?

Taśmy LED to jedno z najbardziej popularnych rozwiązań, stosujemy je przy oświetleniu domów , a dodatkowo ogrodu. Na rynku możemy odnaleźć coraz więcej modeli taśm ledowych, dlatego warto się im bliżej przyjrzeć.

Na jakie parametry zwracamy uwagę?

Rodzaj diod – standardowe – 3528, czy też 3 razy jaśniejsze – 5050

Zagęszczenie diod – 30,60,120 LED/m

Kolor świecenia – jednokolorowe, wielokolorowe RGB

Pobór mocy – 1 mb taśmy

Długość – standard 5m

Klasa szczelności – niewodoodporna IP20, wodoodporna w silikonie IP65, wodoodporna zewnętrza g gumie IP68

Czym kierujemy się przy wyborze taśmy LED?

Przede wszystkim powinniśmy kierować się parametrami świetlnymi, taśmy LED powinny posiadać także atesty CE i ROHS. Im niższa jakość, a tym samym cena oświetlenia, wiadomym będzie, że nie będzie ono służyło nam poprzez tak długi okres czasu, jakbyśmy tego oczekiwali. Dobrej jakości taśmy LED powinny świecić przez mniej więcej 50000 h. Zanim kupimy taśmę LED, powinniśmy zastanowić się, w jakim pomieszczeniu będzie ona zainstalowana, od jej wykorzystania zależy m.in. to jaka jasność diod wybrać, czy szczelność.

 

W przypadku oświetlenia efektywnego przykładowo. oświetlenia blatu w kuchni, czy schodów potrzebujemy jak najjaśniejszej taśmy LED, natomiast jeśli potrzebujemy podświetlenia dekoracyjnego sufitu, ściany, wnęki wystarczy wybrać taśmę o standardowej jasności.

 

Niewielkie gabaryty , a dodatkowo elastyczność taśmy LED sprawiają, że sprawdzi się ona wręcz do niełatwo dostępnych miejsc. Taśmę LED możemy zastosować wręcz w trudno dostępnych miejscach, ten rodzaj oświetlenia sprawdza się zarówno w ogrodach, do podświetlenia pojazdu, czy elewacji. Za jego pomocą można podświetlić półki, schody wnęki, meble, podłogi, sufity, czy także ściany. Taśma LED z klasą szczelności IP65 (taśma LED w silikonie), zastosować możemy w łazienkach, łaźniach, czy też innych pomieszczeniach, gdzie poziom wilgotności jest podwyższony. Jeśli chcemy zdobyć kolorowy efekt oświetlenia, możemy zdecydować się na taśmę RGB ze sterownikiem na pilot, możemy ustawiać jeden kolor, czy ustawiać sekwencję przemian kolorów. Sterownik RGB dobieramy w współzależności od długości taśmy LED RGB oraz wymagań i zastosowania. Do mieszkań w znaczącej liczbie przypadków wybieramy taśmy o barwie białej ciepłej , a ponadto zimnej.

 

2 odpowiedzi do “Czym kierować się przy wyborze taśmy LED?”

  1. Zmolestowałam męża, żeby takie ledówki załatwił mi pod wiszącymi szafkami w kuchni. Efekt wow, każdemu teraz gul skacze jak to widzi. Moim zadaniem było poszukanie elektryka Warszawa tanio miało być i też się udało.

Dodaj komentarz