Notariusz i akty notarialne, gdzie jak i z kim?

Wydawałoby się, że zawarcie aktu notarialnego to zwykła formalność, która powinna pójść szybko i gładko. Praktycznie okazuje się, że warto poświęcić nieco czasu na odpowiednie przygotowanie się do zawarcia umowy notarialnej by nie trafić na nieprzewidziane trudności czy także pomyłki pisarskie.

Notariusz bydgoszcz – Jeśli chcesz zostać inwestorem w nieruchomości to w zdecydowanej większości przypadków będziesz spotykał się z notariuszem – przynajmniej tego Ci życzę ? Przy prowadzeniu działalności deweloperskiej okazało się, że w pewnym momencie rozwoju firmy nie byłem w stanie znaleźć czasu, który był potrzebny na uczestnictwo we wszystkich wymaganych aktach notarialnych. I tak już przy kilkudziesięciu nieruchomościach, które miałem sprzedać rocznie planowany czas na akty notarialne wyglądał mniej więcej tak:

umowa deweloperska – 1,5 godziny czytania + około 1 godziny na dojazd. Przy tym wszelkie umowy zawierane zostały z reguły w różnych terminach co wymagało adekwatnego ustawiania dnia by nie okazało się, że jakieś spotkanie czy również wydarzenie się przedłużyło a ja mógłbym spóźnić się na akt notarialny. umowa przyrzeczona – 1 godzina czytania. Tutaj udawało się umówić klientów ,hurtem” – czyli np. nabywcy z tego samego osiedla podpisywali umowy po kolei poczynając od przykładowo. poniedziałku ? , więc można dodać tylko około 15 minut średnio na dojazd i przerwy. Zwróć uwagę, że udział w samych umowach deweloperskich przy np. 25-ciu jednostkach sprzedażowych to ponad 62 godziny rozrzucone w różnych okresach czasu, a udział w umowach przyrzeczonych to omal 29 godzin – co daje przy 8-godzinnej dniówce – ponad 4 dni siedzenia w kancelarii notarialnej (!) – i to przy założeniu, że wszyscy klienci mogliby stanąć do aktu w zaproponowanych przeze mnie godzinach.

Reasumując: mniej więcej 2 tygodni roboczych musiałbym spędzić w kancelarii podpisując umowy. Nie liczę tutaj aktów notarialnych dotyczących pozyskiwania nowych gruntów majątkowych. A co z prowadzeniem spółki i z zarządzaniem realizacją inwestycji? Wszak to są właśnie rzeczy na które muszę mieć najwięcej czasu.

Rozwiązaniem dla mnie okazało się powołanie przedstawiciela, który zawierał umowy o treści z góry ustalonej. Ewentualne wymagane drobne zmiany odbywały się na bazie telefonicznej konsultacji notariusza ze mną. Możliwe, że takie rozwiązanie będzie także odpowiednie dla Ciebie? Wszystko uzależniony jest od skali działalności, no i oczywiście od… Twojego nastawienia. Niektórzy nie są w stanie scedować na nikogo innego takich czynności w obawie przed brakiem 100% kontroli nad tekstem zawieranych aktów notarialnych. Jak jest w Twoim przypadku? Myślę, że warto abyś na spokojnie to rozważył kancelaria notarialna bydgoszcz.

Jeżeli już interesuje Cię zagadnienie działalności deweloperskiej to przeczytaj koniecznie mój inny wpis: Jak zostać deweloperem i zarabiać na budowie mieszkań a także Jak prowadzić inwestycje deweloperskie

Ale od czego zacząć i co zrobić aby dobrze wybrać kancelarię? Jak podpisywać akt notarialny , a oprócz tego na co zwrócić uwagę we współpracy z notariuszem? Poniżej kilka zasad, które mogą ułatwić Ci zorientowanie się w tym kwestiach.

W trakcie sporządzania umów w formie aktu notarialnego mogą pojawić się w nich błędy. Różny może być ich kaliber – każdy z nich może jednak spowodować u nas niepotrzebny stres. Może zdarzyć się literówka w nazwisku, która uniemożliwi dokonanie wpisu w księdze wieczystej, niemniej jednak może zdarzyć się również: złe zapisanie kwoty do zapłaty, numeru konta czy również błędne zsumowanie udziałów w gruncie, i tak dalej.

Konsekwencje błędów w akcie notarialnym mogą być bardzo kłopotliwe, skomplikowane do naprawienia , a oprócz tego… bardzo kosztowne. Wyobraź sobie, że jesteś deweloperem i sprzedając mieszkania zapomniałeś o wpisaniu służebności regulujących dostęp do miejsc parkingowych czy do drogi, która miała być w zamierzeniu wspólnie użytkowana. Wyprostowanie takich sytuacji nie w każdej chwili jest zwyczajną formalnością – niezależnie od tego kto nie dopilnował swoich obowiązków: notariusz czy inwestor. Warto zatem przyłożyć się do dobrego zaplanowania aktu notarialnego by zminimalizować ryzyko powstania błędów.

Masz intencja nabyć lokal na rynku pierwotnym? Przeczytaj mój wpis Czy zakup mieszkania mieszkalnego od dewelopera jest ryzykowny i zobacz na co warto zwrócić uwagę przy takiej transakcji.

Jak wyselekcjonować właściwego notariusza? Zacznijmy od początku. Warto zastanowić się, czy to takie istotne, ażeby mieć ,własną” kancelarię notarialną?

Po kilkunastu latach inwestowania i setkach zawartych aktów notarialnych jestem przekonany, że warto. Optymalnie jest posiadać dosłownie wiele zaprzyjaźnionych kancelarii. Oto dlaczego:

Po pierwsze będziesz miał większe możliwości aby ustalić dogodny termin aktu notarialnego. Jeżeli już w jednej kancelarii będzie tłok, to ma możliwość się okazać, że w tym samym czasie w innej są wolne terminy.

Po drugie niektórzy notariusze mają większe niż inni ich koledzy wiedzę praktyczną w pewnych aspektach działalności – np. u jednego notariusza całkiem dobrze będzie zawrzeć umowę spółce a u innego podpisywać przykładowo. umowy deweloperskie.

Notariusz jako osoba godna zaufania Warto zwrócić uwagę na to, abyś mógł w łatwy metodę porozumieć się z wybranym rejentem. Notariusz powinien być również osobą wyjątkowo godną zaufania – zarówno dla Ciebie, jak i dla drugiej strony transakcji. Tylko w atmosferze wzajemnego zaufania możliwe jest dobre przeprowadzenie transakcji, zwłaszcza tych bardziej niełatwych.

Elastyczność w zakresie ustalania terminów Warto wyselekcjonować takiego notariusza, który będzie gotowy aby zrobić dla Ciebie akt notarialny też w niestandardowych godzinach. Może się zdarzyć, że sprzedający będą mogli stawić się w komplecie przykładowo. jedynie w sobotę po południu, a nie każda tańszy notariusz bydgoszcz kancelaria zechce podjąć się sporządzenia aktu w takim terminie. Niestandardowe terminy najcześciej przydają się wtedy gdy sprzedawane są nieruchomości będące współwłasnością wielu osób – np. kilkudziesięciu. W większości wypadków są to jedne z bardziej opłacalnych transakcji jakie będziesz spinał.

Czy można negocjować cenę aktu notarialnego z notariuszem? Tak, jak najbardziej możesz negocjować stawkę wynagrodzenia notariusza – tzw. taksę notarialną. Niestety są bezdyskusyjne opłaty stałe – takie jak podatek od czynności cywilnoprawnych czy opłaty za wpis do księgi wieczystej, na które nie masz żadnego wpływu, a które w większości umów sprzedaży będą konieczne do poniesienia.

Jak umówić się na zawarcie aktu notarialnego? Zwyczajowo przyjęło się, że to strona kupująca posiada prawo wyboru kancelarii notarialnej, w której odbędzie się transakcja. Jeżeli zatem masz zamysł zakupić nieruchomość to nie wahaj się wskazać swojej kancelarii do dokonania czynności.

Jadąc do znanej Ludzie wszyscy ludzie kancelarii będziesz mógł skupić się na istotnych aspektach umowy, a nie zastanawiać się jak znaleźć samą kancelarię czy także gdzie zaparkować auto.

Co dostarczyć notariuszowi przed aktem notarialnym? Przedtem postaraj się dostarczyć notariuszowi komplet potrzebnych mu treści w czytelny sposób. Podaj indywidualne dane , a ponadto dane drugiej strony umowy, dane nieruchomości – takie jak numer księgi wieczystej, numer działki, adres, itp. – dostarcz potrzebne dokumenty – takie jak zaświadczenie o przeznaczeniu, zaświadczenie o rewitalizacji, czy inne wymagane w danej transakcji jeśli taki obowiązek będzie spoczywał na Tobie.

Opisz również wszystkie ważne uwarunkowania umowy, którą chcesz zawrzeć – takie jak: – cena nieruchomości – warunki płatności – sposób i termin przekazania nieruchomości

Upewnij się przed aktem notarialnym, że druga strona umowy także dostarczyła komplet potrzebnych dokumentów.

Jak przygotować się do aktu notarialnego? Przygotuj sobie kartkę z numerem konta – zarówno w przypadku gdy sprzedajesz nieruchomość, ale także kiedy zawierasz umowę innego typu – np. warunkową – w wyniku której możesz spodziewać się przelewu zwrotnego.

Kto ponosi koszty aktu notarialnego? Zwyczajowo przyjęło się, że koszty aktu notarialnego ponosi kupujący. Więc jeśli to Ty będziesz płatnikiem — nie zapomnij o zabraniu ze sobą adekwatnej ilości kasy. Na pewno znacznie wygodniej będzie, jeżeli już będziesz mógł zapłacić za akt notarialny przelewem – na co także warto zwrócić uwagę dokonując wyboru stałej kancelarii do współpracy.

Jak zawrzeć akt notarialny? Jeżeli jesteś wzrokowcem – tak jak ja – to poproś notariusza o przygotowanie wydrukowanego aktu notarialnego dla siebie – tak, abyś mógł na bieżąco sprawdzać poprawność wszystkich zapisów. Zauważyłem że, gdy nie widzę samego aktu, a tylko go słucham to po pewnym czasie wyłączam się i nie jestem w stanie stosownie z dokładnością kontrolować treści odczytywanych słów.

Muszę je zwyczajnie widzieć.

O ile masz jednakowo, to poproś o swój egzemplarz i na bieżąco czytaj prawie każde zdanie które odczytuje notariusz. W ten sposób znacznie zwiększasz szanse na to, że wyłapiesz na tym etapie ewentualny błąd.

Jakie informacje warto szczególnie uważnie sprawdzić? W szczególności gruntownie sprawdź osobiste dane osobowe, informacje nieruchomości, cenę sprzedaży oraz dodatkowo a przy tym termin zapłaty. Podczas czytania aktu notarialnego sprawdź również uważnie informacje konta bankowego, na które masz otrzymać zapłatę ceny domów i mieszkań.

No i wreszcie najważniejsze: upewnij się, że umowa którą zawierasz jest tą którą chcesz zawrzeć. W razie uwagi, jeśli już nie są dla Ciebie jasne jakieś sformułowania czy również konstrukcja samej umowy, nie wahaj się prosić notariusza o wyjaśnienia. Ich udzielenie jest jego obowiązkiem. Musi on też upewnić się, że wiesz jaką umowę podpisujesz i że robisz to całkowicie świadomie.

Jak bezpiecznie zapłacić za nieruchomość? Tutaj przypomina mi się historia transakcji pewnego znajomego:

Podczas sprzedaży własnego mieszkania Marek spisał z kupującym akt notarialny w którym napisano, że cena za nieruchomość została zapłacona. Potem wyszli wspólnie z kancelarii i udali się do banku żeby kupujący mógł wytworzyć przelew, ale okazało się, że bacząc na na wczesną godzinę bank jest jeszcze zamknięty i będzie otwarty dopiero za godzinę. Kupujący zaproponował więc, że spotkają się za godzinę i wówczas wykona przelew. Właśnie Marek poczuł się mocno niepewnie gdy wyobraził sobie siebie za godzinę jak samotnie stoi przed bankiem w oczekiwaniu na kupującego. Zaproponował zatem żeby się nie rozstawać i zaprosił kupującego na kawę gdzie wspólnie doczekali do otwarcia banku. Kontrahent wykonał przelew i transakcja zakończyła się pomyślnie.

Można jednak łatwo wyobrazić sobie, że ta sytuacja skończyłaby się dramatycznie. Nieuczciwy kupujący mógłby wykorzystać fakt, że posiada dokument potwierdzający dokonanie zapłaty za nieruchomość i mógłby po prostu… pójść w swoją stronę niezależnie od tego czy bank byłby zamknięty czy otwarty.

Dlatego warto umieszczać w akcie notarialnym zapisy kompatybilne z faktami. Jeżeli już umawiasz się, że kupujący zapłaci Wszyscy ludzie Ci najpóźniej w ciągu 3 dni przelewem – to właśnie w ten sposób to zapiszcie. Dosłownie o ile macie plan udać się wspólnie do banku tuż po samym akcie notarialnym.

Sprzedajesz nieruchomość, a zapłatę masz dostać dopiero za jakiś czas? Zobacz jak możesz się zabezpieczyć – jeden ze sposobów opisuje Piotr we wpisie: Zadbaj o swoje bezpieczeństwo przy sprzedaży nieruchomości

Pamiętaj o tym, że niektórzy ludzie podpisują akt notarialny jeden raz w życiu więc wybierz kancelarię w któr

Dodaj komentarz