Kamperem na urlop – ile to nie jest tanie?

Całkowita niezależność związana z podróżami kamperem nie należy do najtańszych przyjemności. Koszty wakacyjnego wyjazdu mogą z łatwością dorównać tym poniesionym w wypadku wycieczki wykupionej w biurze. Zwolennicy caravaningu w zgodzie twierdzą natomiast, że żaden ze sposobności przemieszczania się nie dorównuje pod kątem swobody podróżom w mieszkania na kółkach. Z jakimi wydatkami muszą liczyć się mężczyźni i kobiety zaczynające własną kamperową przygodę?

Wynajem kampera

Koszty wynajmu kampera nie dotyczą oczywiście tych miłośników caravaningu, którzy zdecydują się na zakup nowego lub używanego pojazdu. Pełen wygodę jazdy własnym pojazdem to zazwyczaj wydatek rzędu 20-50 tysięcy w sytuacji stosowanych modeli i od 200 tysięcy przy zakupie nowego kampera. Pozostałym fanom swobodnego podróżowania pozostaje skorzystanie z oferty wypożyczalni samochodów kempingowych. Ceny wynajmu zmieniają się w współzależności od sezonu. Na przykład, za wypożyczenie kampera Pilote Foxy Van 630J zapłacimy od 340 zł za dobę w niskim sezonie do 490 zł w wysokim sezonie. Dobowy koszt wynajmu luksusowego modelu Pilote G740GJ Emotion kształtuje się na poziomie od 500 zł do 850 złotych. Właściciele wypożyczalni samochodów kempingowych są zgodni – zainteresowanie caravaningiem jest coraz większe, dlatego na rezerwację kampera powinno się zdecydować się dla bezpieczeństwa minimum miesiąc przed planowaną podróżą. Wyprzedzenie to jest w szczególności ważne w sytuacji wysokiego sezonu, który trwa od maja do końca września.

Opłaty drogowe

Bez względu na to czy podróżujemy własnym czy wynajętym kamperem, zobowiązani jesteśmy do uiszczania opłat drogowych, którymi objęte są pojazdy o wadze do 3,5 t. W wielu państwach Europy poruszanie się po wybranych drogach samochodem kempingowym wymaga wykupienia takiej samej winiety jak w sytuacji samochodów osobowych i przyklejenia jej po wewnętrznej stronie szyby pojazdu. Mężczyźni i kobiety podróżujące na Słowację muszą liczyć się z wydatkiem 10 euro za winietę 14-dniową. 10-dniowa winieta w Austrii nie jest tanie 8,30 euro, a w Czechach – 310 koron. Ciekawy system opłat czeka na podróżujących po Norwegii – wymaga on bowiem zarejestrowania przez kierowcę karty kredytowej w systemie www.autopass.no, która obciążana jest podczas przejazdu przez płatną trasę. W części krajów europejskich przejazdy są bezpłatne lub opłacane przed wjazdem na wybrany stopień drogi. Pamiętajmy, że niektóre państwa pobierają także opłaty za przejazdy mostami i tunelami. Przed wyjazdem w każdą zagraniczną eskapadę, właściciele kamperów lub mężczyźni i kobiety je wypożyczające, zawarte są do zapoznania się z przepisami ruchu drogowego w Europie.

Koszty paliwa

Średnie spalanie kamperów, przy założeniu ekonomicznej jazdy, to około 8-11 litrów na 100 kilometrów. W sytuacji zagranicznych wakacji – we Włoszech, Hiszpanii czy Chorwacji, musimy zatem liczyć się z wydatkami na paliwo sięgającym około 2500-3500 PLN w dwie strony. Zużycie paliwa zależy ze stuprocentową pewnością od długości zaplanowanej trasy. Natomiast nie tylko – szybka jazda kamperem zwiększa zużycia paliwa, co może być skutecznym argumentem dla kierowców, którym ciężko jest zdjąć nogę z gazu.

Ceny kempingów

Koszty pobytu na kempingach w krajach europejskich są zróżnicowane. Zazwyczaj jednakże kształtują się one na poziomie od 15 do wręcz 50 euro za noc za stanowisko, prąd oraz dodatkowo 2 mężczyźni i kobiety dorosłe. Na cenę wpływ posiadają przede wszystkim zlokalizowanie obiektu – najdroższe są kempingi nad morzem, standard – wyrażony w liczbie gwiazdek, liczba osób , a oprócz tego chęć podłączenia do prądu.

Koszty serwisu

W wypadku kamperów z wypożyczalni, do ceny ich wynajmu doliczana jest przeważnie opłata serwisowa. Pokrywa ona koszty tj. mycie kampera, opróżnienie pojemników z zanieczyszczoną wodą, uzupełnienie pojemników z czystą wodą, specjalny papier toaletowy , a dodatkowo płyn do chemicznej toalety. Niektóre natomiast korporacji wliczają tę kwotę już w cenie wynajmu – warto więc wcześniej upewnić się, jakie dodatkowe koszty nas czekają.

Stawki ubezpieczenia

Właściciele kamperów zobowiązani są do wykupienia ubezpieczenia OC i AC. W przypadku kamperów z wypożyczalni, ubezpieczenie OC opłacane jest w większości przypadków przez jej posiadacza. Przed wyjazdem na wymarzone wakacje należy natomiast sprawdzić, czy informacje ubezpieczenie obowiązuje w państwie, do którego zamierzamy się udać. W razie konieczności, możemy też zdecydować się na rozszerzenie ubezpieczenia o dodatkową polisę, w tym o AC, NWW czy zdrowotne ubezpieczenie podróżne.
KOMENTARZE:
Kasia
Taki wynajem kampera to dopiero musi być przygoda. Koszty kosztami, przy każdej wycieczce są kolosalne, ale w końcu wakacje są raz w roku. Nigdy nie byłam na takich wczasach, bo ciężko byłoby mi wyszukać kogoś chętnego, jeszcze z odpowiednimi prawo jazdy. Sama także takich nie posiadam. Podobno w Ameryce jest taka tradycja, że raz w życiu cała rodzinka wybiera się  w taką intrygującą podróż. Tam pewnie też wypożyczalnia camperów posiada multum chętnych wycieczkowiczów, w Polsce to dopiero zaczynamy o tym słyszeć.
Karolina
W sumie to prawda. Dość młody to metodę na spędzanie urlopu. Wynajem camperów i cała wycieczka to dosłownie był tylko na amerykańskich filmach komediowych. Z tego co pamiętam w każdej sytuacji jest to eskapadę do Wielkiego Kanionu, bo podobno każdy Amerykanin musi to ujrzeć na swoje oczy. Mi w zupełności wystarczyłaby podróż po naszej Polsce. Dosłownie ostatnio czytałam, że wynajem kamperów Warszawa to już żaden problem, coraz większa liczba osób para się takim biznesem. Utrudnieniem przeważnie jest brak środków na taką przygodę, bądź wolnego czasu.
Oskar
A kobiety to w każdej sytuacji muszą gadać o pieniądzach związanych z przyjemnościami. Całe 356 dni w roku mógłbym głodować, żeby posiadać na wynajem campera i ruszyć gdzie mnie droga poniesie. Kiedyś na pewno to zrobię. Myślę, że bardzo istotne w takiej całej eskapadzie jest towarzystwo. Wypożyczalnia kamperów ze 100% pewnością ma ofertę dla każdego, kto chętny jest na taka wyprawę. Artykuł również dość dość dużo podpowiada, na co należy się przygotować, chociaż na drodze to nigdy nic nie wiadomo. Najlepiej to zorganizować grupkę przyjaciół, ogarnąć wynajem kamperów dwóch, dosłownie trzech i ruszyć ekipą na wczasy, miejsce docelowe – nieznane.

Dodaj komentarz