Dokonując rozbiórki budynku na mojej działce musimy zastosować się do przepisów prawa budowlanego.

To ono decyduje, kiedy potrzebne jest pozwolenie, kiedy wystarczy zgłoszenie, a kiedy możemy rozbierać budowle na swoją rękę.
To, że jesteśmy właścicielami parcele, nie daje nam jeszcze prawa, żeby dowolnie decydować o budynkach, które znajdują się na naszym terenie. Również wtedy, gdy chcemy pozbyć się samowoli budowlanej lub budynku postawionego przez poprzedniego właściciela.

Rozbiórka bez zezwoleń

Bez pozwoleń – najogólniej rzecz ujmując – możemy rozebrać te elementy, których budowy nie musieliśmy zgłaszać. Będą to przede wszystkim altany o powierzchni poniżej 25 mkw, oranżerie i inne tego typu detale. Wyjątkiem są te budowle, które posiadają charakter zabytkowy , a ponadto te wyższe niż 4,80 metra.

Zgłoszenie rozbiórki

Większość domów jednorodzinnych będziemy mogli rozebrać jedynie za zgłoszeniem tego faktu do odpowiedniego dla adresu działki Starostwa Powiatowego lub Urzędu Gminy (w dziale architektury, urbanistyki lub budownictwa: w różnych placówkach możemy spotkać się z różnymi nazwali tych działów). Zgłoszenie wystarczy, jeżeli już demontowany przez nas budynek ma mniej niż 8 metrów wysokości, a odległość od granicy parcele jest mniejsza niż połowa jego wysokości.
Dla przykładu: Jeżeli chcemy rozebrać 6 metrowy budynek, który stoi 4 metry od granicy działki, wystarczy zgłoszenie. Jeżeli lokal mieszkalny stoi metr od granicy działki, potrzebujemy zezwolenia.
Kiedy zgłosimy staroście planowaną rozbiórkę, musimy czekać 30 dni na jego decyzję. Jeżeli już żadnej nie otrzymamy, jest to równoznaczne z tym, że możemy rozpocząć prace. Starosta ma natomiast prawo wystosowania sprzeciwu – wówczas będziemy zapewne musieli przedstawić dodatkowe dokumenty. Jeżeli już sprzeciwu nie było, posiadamy dwa lata na przystąpienie do rozbiórki. Po tym terminie ważność zgłoszenia mija.

Pozwolenie

Jeżeli budynek, który chcemy rozebrać, nie spełnia powyższych kryteriów, czyli przede wszystkim stoi zbyt blisko granicy działki, jest wyższy niż osiem metrów albo jest obiektem zabytkowym, wówczas potrzebujemy zezwolenia.
By je zdobyć, musimy do właściwego urzędu dostarczyć prośbę o pozwolenie i dołączyć kilka załączników:
  • Zgodę na rozbiórkę podpisaną przez właściciela lub właścicieli budynku (nawet jeżeli to my),
  • Szkic przedstawiający umiejscowienie budynku na posesji,
  • Opis, w jaki sposób chcemy przeprowadzić prace,
  • Opis, w jaki sposób będziemy dbać o bezpieczeństwo ludzi i mienia,
  • Wszystkie dokumenty wymagane szczegółowymi przepisami: np. decyzja Generalnego Konserwatora Zabytków o skreśleniu budynku z listy zabytków, jeżeli już chcemy rozebrać obiekt wpisany do rejestru zabytków. Jeśli nasza budowla jest wpisana do planu zagospodarowania przestrzennego potrzebna będzie decyzja Miejskiego Konserwatora Zabytków,
  • Niekiedy Urząd ma możliwość zażądać od nas projektu rozbiórki obiektu.
Po złożeniu wniosku, Urząd będzie miał 65 dni na jego rozpatrzenie. O ile wyda opinię negatywną, właściciel posiada 14 dni na wniesienie odwołania (do tego samego urzędu, w którym składał dokumenty o wydanie zezwolenia).
Koszt zezwolenia to 36 zł. Brak uzyskania odpowiednich zezwoleń jest naruszeniem prawa i ma możliwość zostać ukarany grzywną.

Nagłe wypadki

Niekiedy zdarza się, że prace rozbiórkowe należy podjąć natychmiast, ponieważ stan budynku może zagrażać życiu lub zdrowiu osób. W takim przypadku prace można rozpocząć przed uzyskaniem odpowiednich licencji albo przed wystosowaniem powiadomienia. Ale formalności tych trzeba jak najszybciej upilnować.
KOMENTARZE:
Zuzia
Znam przypadek, w którym takie wyburzanie budynków sprawiło nie mało kłopotów z samymi formalnościami. Niby wspaniała sprawa, lokal w zniwelowania, jednak w takim opłakanym stanie, że nie było innej możliwości jak pozbyć się go z powierzchni kuli ziemskiej. Na początku potrzebna była porządna firma rozbiórkowa i cała teczka niezbędnych pozwoleń, zaświadczeń i tego rodzaju rzeczy. Na szczęście „co Cię nie zabije, to Cię wzmocni” i znajomi dzielnie przebrnęli poprzez cały problem bez szwanku, jednak wykończeni przygodą.
Krystian
Zdobyć taki problematyczny spadek to również trzeba posiadać pecha. Takie rozbiórki budynków cennik na pewno mają niechudy. Chociaż w teraźniejszych czasach jest uczciwa rywalizacja i można w każdym momencie próbować negocjować. Ja tak patrząc na sprawę z punktu widzenia widza, jednego jedynie w tym wszystkim bym spróbował: samo wyburzanie ciężkim sprzętem to musi być konkretna zabawa.
Wiola
Oh, Kobiety i mężczyźni Panowie, jedynie chęć niszczenia ich kręci. Pewnie, nie powiem sama z chęcią bym w pewnych sytuacjach wszystko rozwaliła, natomiast myślę, że takie rozbiórki to nie jest jedynie bezsensowne niszczenia budynku wielką kulą na łańcuchu. Sam artykuł mówi o zrobieniu papierów, niemniej jednak firma także pewnie musi postępować według chociażby zasad bezpieczeństwa. Wyburzanie budynków cennik stosowny do kieszeni Obywateli Polski i na 100% sprzęt ciężki, wykwalifikowany personel, Wszyscy profesjonalni to i pewnie gruz wywożą. Też, czy taka dobra zabawa w temacie? No, nie wiem…

Dodaj komentarz